OFFICIAL SELECTION 2022 

Official Selection - FILM CONTENT - MAIN CATEGORIES


Passion Couleur Jade
(France, Léo Miccio)
Bitch, Popcorn & Blood (France, Fabio Soares)
INTACT (France, Loris Hantzis)
Cardio (France, Auréliane Bonnefoy)
Listen to me (France, François Hoskovec)
cavalleria musical (France, LAZARO-ALIERTA, JOSE-LUIS)
Tête Brûlée (France, Paul-Lou Lemieux)
HOPE, apertamente (Italy, Paola Samoggia)
THE GRAVE WITH NO NAME (France, Gerard Corporon)
Extasium - a Doorway to Paradise (France, Guilhem Bertrand, Quentin Bruet-Ferréol)
Warm Breeze - Body, Soul, Spirit (Italy, Andrea Toy Bonvicini)
3Devi (India, Aarti Shetty)
Spicy Calabria (Italy, Esmeralda Spadea)
Blackout (Italy, Paolo Guerrini)
Lands that release - stories of the Cupertinos (Brazil, Diosmar Filho)
Chasing Rabbits (Eric Pascarelli, USA)
Echoes from Le Bel Avenir (Mister Guffin, France)
Black Screen (Thanat Pagliani, Italy)
Clémence (Julia LEMOINE, France)
Sand Castle Tapes (Landvogel Production company, Belgium)
All stuffed with fluff (gwenael Clause, France)
The Warziniek's File (Pierre J. Secondi, France)
SEDNA, EMPRESS OF THE SEA (Jerry Thevenet, Canada)
MEMORIES OF CROSSING (Brewenn HELLEC, France)
Astrid (Anna Antonelli, Italy)
Seal (Dimitri Montanari, Italy)
Lingering Paint (Pierre-Damien ANDRE, France)
Pas le choix (Hrysto, France)
A day will come (nicolas cazalé, France)
Houminvi (Gilles Darline, Benin)
The Laureate (William Nunez, United Kingdom)
The Righteous One (Maks Tuzov, Ukraine)
One Last Night (Paul Vinet, France)
Pas de chocolat (Guillaume Reynaudo, France)
This is not a Love Story (tekun ji, Indonesia)
TROUBADOURS CELESTES (Marion H von Loewenstern, France)
Redux (Heimir Bjarnason, Iceland)
All Good (Justin Vu, Australia)
Mambo Man (Mo Fini, Cuba)
Six Years Gone (Warren Dudley, United Kingdom)
Hi Mom (Alonso Yarur, Italy)
Look at each other (Sara Olaciregui, France)
A place in this world (Emilie B.C., France)
Rematriation (Colm Keating, Canada)
Scream of the Soul (Jean-Philippe Jacquemin, Switzerland)
EXPELLED FROM THE TOP: A STORY OF TIBETAN REFUGEES (ECG Productions Toronto, Canada)
Fireworks (Xingyuan Chen, China)
Désir Pastel (Mathieu RIVOLIER, France)
The Watchman (Chris Moreira, France)
Riptide (Tim Barrow, United Kingdom)
Free Man. Pilgrimage (Sergii Dmytrenko, Ukraine)

Official Selection - Film Content - Additional Categories

Bitch, Popcorn & Blood (France, Fabio Soares)
Le Grand Paradis (France, Rottier Natacha)
Les Dieux Changeants (Italy, Lucio Arese)
Intersection (France, Natalia Arjona)

Rien que ça (France, Léo Colomina)
HOPE, apertamente (Italy, Magrì Carlo)
Resurrection (Italy, Alfredo)

Warm Breeze - Body, Soul, Spirit (Italy, Andrea Toy Bonvicini)
Aura (Italy, Francesco Massimiliano gozzo)
Escalation (Italy, Christian Bachini)
The Lark (Serbia, Katarina Krstic)

I am Matteo / Io sono Matteo (Italy, Loris Di Pasquale)
The Case (Italy, Maurizio Forestieri)
SEDNA, EMPRESS OF THE SEA (Jerry Thevenet, Canada)
Astrid (Italy, Anna Antonelli)
Lingering Paint (France, Pierre-Damien Andre, Sarah Marques de Sousa, Sorya Mousar, Laure Coissac)
PRISONER (France, ingrid FRANCHI)
Self-Help Series 2 (United Kingdom, Bethan Williams, Tom Bridger)
When hate comes (France, Paul Bouisset)
The Righteous One (Ukraine, Maksym Tuzov)
One Last Night (France, Paul Vinet)
Pas de chocolat (France, Guillaume Reynaudo)
Valley of a Thousand Hills (South Africa, Bonie Sithebe)

Do Not Hesitate (Netherlands, Shariff Korver)
Eightfold (United Kingdom, Cassa Pancho, Mark Donne)
MeleRosse (Red Apples) (Italy, Enrico Pietrobon)

Official Selection - Music Video Content - Main Categories

Follow the Sun (France)

Le Grand Paradis (France, Rottier Natacha)
JUPITER (Italy, Daniele Sciolla)
TSUNAMI (France, Marie-Claire NEVEU, Ghina DAOU)
Sand Castle Tapes (Belgium, Heleen Declercq)
BEL IDIOT (France, Yohann Hebi Daher)
SEDNA, EMPRESS OF THE SEA (Canada, Jerry Thevenet)
Will we meet again? (France, Lionel AH-SOU, Lisa MAGNAN)
The blood of my neighbor (France, Ilan Zerrouki)
RECALL (Slovakia, Erik Jasaň)
The Righteous One (Ukraine, Maksym Tuzov)
Quasar (France, Capucine de Lavigne)
Stars in the head (France, Capucine de Lavigne)
Krokodile Dandy - Notre projet (France, Benjamin Roy)
XX LAB, A Scream into the future (France, Anne RAFFIN)
PHANTOM LIMB (France, Antoine Siboun)
Eightfold (United Kingdom, Cassa Pancho, Mark Donne)
Flares (France, Suzana Thomaz)


Official Selection - Film Content - Director Categories

cavalleria musical (France, LAZARO ALIERTA JOSE LUIS, DIDIER BLANDIN)

Tête Brûlée (France, Emanuel Malak)
Warm Breeze - Body, Soul, Spirit (Italy, Andrea Toy Bonvicini)
Blackout (Italy, Paolo Guerrini)
what i wanted to tell you (France)
Escalation (Italy, Christian Bachini)
Black Screen (Italy, Thanat Pagliani)
All stuffed with fluff (France, gwenael Clause, Frank Berjot)
Astrid (Italy, Anna Antonelli)
Seal (Italy, Dimitri Montanari)
Théo (France, Tanya Larcinese)
The Righteous One (Ukraine, Maksym Tuzov)
Pas de chocolat (France, Guillaume Reynaudo)
201 DAYS (France, Anne ZINN-JUSTIN)
Fireworks (China, Hang Yu)
The Watchman (France, Chris Moreira)
MeleRosse (Red Apples) (Italy, Enrico Pietrobon)



Official Selection - Film Content - Individual Categories

MAN UP (United Kingdom)
Tête Brûlée (France)
Precursor (Italy)
Spicy Calabria (Italy)
Blackout (Italy)
Sand Castle Tapes (Belgium)
All stuffed with fluff (France)
The Lark (Serbia)
SEDNA, EMPRESS OF THE SEA (Canada)
Astrid (Italy)
The Righteous One (Ukraine)
One of Us (United Kingdom)
TROUBADOURS CELESTES (France)
Six Years Gone (United Kingdom)
Eightfold (United Kingdom)
Garfield Seashell (France)
The Watchman (France)


Official Selection - Screenwriting Content

Georgia Beats (United Kingdom, Gregory Vines)
The Wardrobe (United Kingdom, Peter Noel)
Gullun Drift (United Kingdom, Richard Clarke)
MAN UP (United Kingdom,Josh Alexander)

2B (United Kingdom)
DEA (United Kingdom, Peter Noel)
Mr Talent (United Kingdom, Constantin G. M. Weber)
Odette (France, pascot Sebastien)
The Happiness Angel (United Kingdom,David M Hinds)

Self-Help Series 2 (United Kingdom, Bethan Williams, Tom Bridger)
The Old Man In The Lake (United Kingdom, Michael S.U. Hudson)
Jail Break (United Kingdom, Jordan Taylor)
The Righteous One (Ukraine, Stefan Nahirniak, Maksym Tuzov)
One of Us (United Kingdom)
The Conduits (United Kingdom, Katy Chance)
the devil in us dog (United States)
Homecoming (United Kingdom, David Spain, Joseph Morgan)


Official Selection - Film Content - Continental Categories

Warm Breeze - Body, Soul, Spirit (Italy, Andrea Toy Bonvicini)
Lands that release - stories of the Cupertinos (Brazil, Diosmar Filho, Harrison Araújo)
The Vortex (Egypt, Moataz Badran)
Astrid (Italy, Anna Antonelli)
time spent with cats is never wasted (South Africa, Clive Michael Will)
Money on the Mat: The Jeff Glover Story (United States, Roy Dean)
Houminvi (Benin, Giovannia Atodjinou-Zinsou, Darline Gilles)
The Righteous One (Ukraine, Maksym Tuzov)
All Good (Australia, Austin Lawrence)
Valley of a Thousand Hills (South Africa, Bonie Sithebe)
Fireworks (China, Hang Yu)